Žulová kuchyňská deska - cena

Žulová kuchyňská deska - cena

Žula je přírodní kámen, který se pyšní svou pevností, trvanlivostí a rozličností. Kuchyňské desky z žuly jsou oblíbenou volbou pro kuchyně, protože jsou snadno udržovatelné a odolávají teplu, vlhkosti a škrábancům. Při výběru žulové desky si můžete vybrat z mnoha barev a vzorů, které dodají vaší kuchyni osobitý styl.

Co ovlivňuje cenu žulové kuchyňské desky

Kuchyňské desky z žuly patří mezi ty spíše dražší. V porovnání s jinými materiály (přírodní dřevo, laminát apod.) je cenový rozdíl i několikanásobný. Velmi však záleží na faktorech, které výslednou cenu ovlivňují. Patří mezi ně zejména: jaký druh žuly si vyberete, rozměry desky, povrchová úprava, opracování přední hrany (zaoblení, faseta...), množtví a tvar otvorů, okapové drážkování, a také lokalita instalace (vzdálenost, dostupnost, prostor).

Druh žuly a jeho vliv na cenu

Cena žuly se liší podle jejího druhu, barvy, vzoru a kvality. Žulové desky pochází ze všech koutů světa a rovněž výtěžnost jednotlivých ložisek, a tedy i vzácnost žuly, je různá. Můžete si pořídit blatenskou žulu z jižních Čech, Blue Pearl z Norska nebo také Nero Assoluto ze Zimbabwe. Cenové rozdíly mohou být násobné, a to od 3000 Kč až po například 12000 Kč za m2 neopracované deskoviny. Cena bude také záležet na aktuální dostupnosti na trhu.

Rozměry žulové kuchyňské desky mají zásadní vliv na cenu

Cena kuchyňské pracovní desky z žuly je odvozena od jejího rozměru, tj. délky, šířky a tloušťky. Není to však přímou úměrou, jak by se mohlo zdát. Žulová deskovina se prodává ve velkých plochách a vy ji zaplatíte, i když využijete na svoji žulovou kuchyňskou desku třeba jen její polovinu.

Cena vaší kuchyňské žulové desky

tedy bude zahrnovat vždy celý materiál, pokud nebude mít kameník využití i pro jeho zbývající část. Co se týká tloušťky desky, ta je obvykle 20 nebo 30 mm a na cenu žulové kuchyňské desky bude mít vliv naprosto lineární. Meteriál o tloušťce 30mm bude o 50% dražší, než kdyby měl 20 mm.

Při výběru žulové desky je vždy nejlépe začít návštěvou skladu kamenných desek. Tam si zákazník společně s kameníkem odsouhlasí nejen konkrétní dekor, který může vidět "na živo" v celé ploše, ale zároveň také zjistí, z kolika kusů deskoviny se bude skládat jeho konkrétní žulová pracovní deska.

Tvar a povrch kuchyňské desky

Další neméně důležité faktory, který ovlivňují výslednou cenu kuchyňské desky z žuly, jsou její tvar, povrchová úprava a způsob opracování předních hran. Bude deska jednoduše rovná, nebo má vaše kuchyně tvar písmene U? Kolik spojů bude potřeba, jak budou spoje vypadat a kde budou umístěné? Jaká bude montáž dřezu, horní nebo spodní? Budete chtít odkapové drážky? A co varná deska, bude klasicky ležet na desce nebo ji chcete zafrézovat do roviny? To vše hraje velkou roli při opracování materiálu a tedy i bude mít vliv na cenu žulové kuchyňské desky. Vybrat si můžete rovněž z několika typu hran - klasická faseta nebo zaoblení na určitý rádius, případně i lepený profil u tlustších desek.

Lesklá nebo matná žulová kuchyňská deska - cena

Na cenu pracovní desky z žuly bude mít také vliv její povrchová úpravy. Výběr není sice tak zásadní, jako u mramorových kuchyňských desek, které jsou mnohom náchylnější, ale přesto jej nepodceňujte. I žula obsahuje na povrchu mikrotrhlinky a je tedy potřeba pravidelně impregnovat. Co se týká designu, u většiny kameníků si budete moci vybrat mezi lesklým povrchem, matným, patinovaným nebo třeba také drásaným (záleží na výrobci).

Cena dopravy a montáže kuchyňské desky

Cena pracovní desky z žuly

se rovněž navyšuje podle lokality montáže, respektive vzdálenosti od provozovny kameníka. Žulová kuchyňská deska je těžká (zejména větší ostrůvkové kusy) a nezřídka vyžaduje pro manipulaci násobně více osob, než třeba pracovní desky z lamina. Při své tvrdosti a hmotě je žulová deska také křehká a kvůli zůženým místům (u výřezu pro varnou desku bývá tenká pouhých 5-8 cm!) vyžaduje velmi opatrnou manipulaci.

Nezapomínejte také, že kameník k vám absolvuje cestu minimálně dvakrát. Nejen při samotné instalaci desky, ale také hned na začátku, kvůli přesnému zaměření prostoru. Při této návštěve se rovněž přesvědčí, že desku dokáže to prostoru bez problémů dostat, vytočit se po schodišti, projít dveřmi a podobně.

Kameník určí cenu desky přesně

Již teď je vám jasné, že odhadnout tzv. "od boku" cenu vaší žulové kuchyňské desky není možné. Bude se totiž velmi lišit podle toho, co a od koho budete chtít. Cena běžně dostupné žuly s instalací nedaleko provozovny kameníka se může pohybovat kolem 5000Kč za 1 bm (běžný metr = šířka desky 100 cm, hloubka desky 60 cm), u dražších a vzácnějších žul s komplikovanými tvary, výřezy a dopravou se můžete pohybovat i u cen kolem 30000 Kč za 1 bm. Pro lepší odhad proto vždy kontaktujte dodavatele (kameníka) a nechte si vypracovat nabídku přímo na míru.
NAVŠTIVTE TAKÉ
StejkyBejky.cz