Kuchyňská deska - buk

Kuchyňská deska - buk

Bukové dřevo nejen v kuchyni

Dřevo z buku je dnes jeden z nejčastěji používaných materiálů v nábytkářství. Vlastnostmi připomíná dub, je ovšem o něco lehčí a to v surovém i vysušeném stavu. Je také méně pružné a oproti dubovému dřevu hůře snáší střídání vlhka se suchem. Bukové dřevo se však dobře obrábí, je relativně pevné, tvrdé a při nahřátí nad parou se dobře ohýbá. V nábytkářství se tak proslavilo zejména díky firmě Thonet, která z něj vyráběla ohýbané židle – tzv. thonetky. Ty jsou dodnes velmi charakteristické a designově nezaměnitelné. Bez zajímavosti není ani to, že bukové dřevo je chuťově neutrální a tak se s úspěchem používá v potravinářství například na dřívka k nanukům, pro vařečky, při výrobě tradičních slánek apod..

Kuchyňská deska z buku

Právě díky své vysoké tvrdosti je bukové dřevo společně s dubovým oblíbené při výrobě dřevěných kuchyňských desek. Pro tento účel se nejčastěji používá tzv. spárovka, tedy deska složená z bukových hranolů poskládaných tak, aby dřevo co nejméně pracovalo. Kuchyňské desky z buku je třeba (stejně jako jakékoliv jiné dřevěné kuchyňské desky) pravidelně ošetřovat ochranným olejem. Ten zabrání vniknutí vody do struktury dřeva a uchovává tak pracovní plochu vždy jako novou.

Samozřejmě občas nelze zabránit mechanickému poškození, rýpnutí od nože či barevné skvrně. Výhodou

bukové pracovní desky

je však to, že ji lze jednoduše přebrousit, naolejovat a vše je zase jak má být. Ošetření kuchyňské desky je velmi jednoduché, zvládne jej skutečně každý. Nevíte jak na to? Podrobný návod najdete v článku - Renovace dřevěné kuchyňské pracovní desky.

Bukové kuchyňské desky mají jemnou kresbu

Bukové dřevo má světle hnědou až narůžovělou barvu. Charakteristické jsou i tmavší - cihlově červené odstíny, které lze získat pařením dřeva. Buk nemá barevně odlišené jádro. Běl i vyzrálé dřevo mají podobné odstíny a dřevěná textura tak při pohledu nijak zvlášť neruší. Narozdíl od dubové kuchyňské desky působí dekor buku velmi jemně a decentně. Hodí se výborně ke kuchyňským linkám výraznějších barev, ke kterým vytváří přirozený kontrast.

Laminátová nebo buková kuchyňská deska?

Bukové desky jsou velmi elegantní i ve formě masivního dřeva. Pokud je však v kuchyních uvidíte, bude se s největší pravděpodobností jednat o laminátovou desku s imitací buku. Lamino totiž narozdíl od

bukové desky

nepracuje, je mechanicky vysoce odolné a není třeba o něj nijak zvlášť pečovat. Výměnou za tento komfort ovšem ztrácíte dotek přírody, který vám buková deska bezesporu zprostředkuje. Je proto na každém z nás, abychom zvážili všechna pro a proti a vybrali tu nejlepší variantu pro naši novou kuchyň.
NAVŠTIVTE TAKÉ
StejkyBejky.cz