Kuchyňská deska - dub

Kuchyňská deska - dub

Kuchyňská deska z dubu je tvrdá a houževnatá

Dubové dřevo je v nábytkářství velmi oblíbené. A není se čemu divit, má totiž skvělé vlastnosti. Dubové desky jsou tvrdé, pevné, houževnaté a velmi trvanlivé. Navíc výborně zvládají střídání vlhka a sucha. Dubové dřevo má ve vodě snad ještě lepší vlastnosti a při dlouhodobém ponoření „zkamení“. Historicky se proto používalo například na výrobu sudů (pro pivo či víno), lávek a dokonce i na tak namáhaná zařízení, jakými jsou mlýnská kola. S dubovým dřevem je radost pracovat. Dobře se lepí, moří a dá se řezat i napříč vláknům. Je proto oblíbené mezi truhláři, řezbáři i sochaři.

Dubové desky v kuchyni

Pro nábytkářství se dubové dřevo používá nejčastěji v masivu, ale i na krájení dýh. Ovšem pokud jde o kuchyňskou desku z dubu, přeci jen se vyplatí použít takzvanou spárovku. Ta je vyrobená ze špalíků masivního dřeva, přičemž jednotlivé hranoly jsou lety pootočeny tak, aby se jejich směr střídal. Tím je zajištěno, že pracovní deska bude při změně vlhkosti „pracovat“ co nejméně a udrží si i po delším čase užívání původní tvar a vlastnosti.

Kouchyňská deska z dubu potřebuje olej

Dubová kuchyňská deska

vyžaduje (stejně jako jakákoliv jiná dřevěná kuchyňská deska) pravidelné ošetřování olejem. Díky této péči a používáním kuchyňské linky získá pracovní plocha charakteristickou patinu, která ovšem není nijak na závadu. Naopak. Dubová kuchyňská deska vám bude skvěle sloužit po celou dobu životnosti vaší kuchyně.

Dubové desky dominantou každé kuchyně

Mezi dřevěnými dekory patří dub k těm výraznějším. Zatímco například bukové kuchyňské desky se vyznačují jemnější texturou, dub působí mnohdy drsně až surově. Typická jsou střídání světlejších a velmi tmavých struktur vytvářející zajímavé kontrasty. Díky tomu působí textura dřeva jakoby z povrchu vystupovala. Nebojte se proto, že by byla kuchyňská deska v dubovém dekoru nevýrazná. Typická

kresba dubového dřeva

zajistí, že vaše kuchyně získá dominantní prvek, který bude působit velmi přirozeně a celý prostor příjemně zahřeje.

Kouchyňskou desku z dubu lze opravit

Po letech užívání můžete usoudit, že vaše pracovní plocha by zasloužila renovaci. Dubová kuchyňská deska může tmavnout zejména kolem zdroje vody, tedy u dřezu, nebo dokonce černat vlivem nedostatečného olejování a počínající plísně. Není se však čeho obávat, vše můžete jednoduše vyřešit zbroušením. A jak to dělají profíci? Podrobný návod najdete v článku - Renovace dřevěné kuchyňské pracovní desky.
NAVŠTIVTE TAKÉ
StejkyBejky.cz