Mramorová kuchyňská deska - cena

Mramorová kuchyňská deska - cena

Mramor je přírodní kámen, který se vyznačuje svou krásou, odolností a jedinečností. Kuchyňské desky z mramoru jsou oblíbenou volbou pro kuchyně, a to přesto, že jsou náchylnější na údržbu. Při správné povrchové úpravě můžete ale riziko poškození výrazně snížit a získáte tak elegantní prvek, který dodá vaší kuchyni nový rozměr.

Co ovlivňuje cenu mramorové kuchyňské desky

Kuchyňské desky z mramoru jsou v porovnání s jinými materiály (přírodní dřevo, laminát apod.) dražší a velmi záleží na několika faktorech, které cenu ovlivňují. Patří mezi ně zejména: zvolený druh mramoru a jeho dostupnost, rozměry desky a její povrchová úprava, způsob opracování přední hrany, tvar a počet otvorů v desce, množství výřezů a případných drážek, lokalita instalace a náročnost v přístupu do místa.

Druh mramoru a jeho vliv na cenu

Cena mramoru

se liší podle jeho druhu, barvy, vzoru a kvality. Některé druhy mramoru jsou vzácnější a dražší než jiné, například bílý mramor Carrara z Itálie je považován za jeden z nejlepších a nejdražších mramorů na světě. Cena mramoru se také může lišit podle toho, zda je dovezený nebo domácí, a podle toho, jak je aktuálně dostupný na trhu.

Rozměry mramorové kuchyňské desky mají zásadní vliv na cenu

Cena kuchyňské pracovní desky z mramoru se přímo odvíjí od jejího rozměru, tj. délky, šířky a tloušťky. Čím větší a tlustší je deska, tím je dražší, protože vyžaduje více materiálu a práce. Průměrná tloušťka kuchyňské mramorové desky je 20 až 30 mm.

Cena kuchyňské desky z mramoru

se také může lišit podle toho, zda je deska celistvá nebo spojená z více kusů, protože spojení vyžaduje více práce a materiálu. Výběr mramorové desky je nejlépe začít přímo ve skladu kamenných desek. Tam si zákazník společně s kameníkem odsouhlasí konkrétní kus materiálu, ze kterého je hned na místě patrné, jestli se z něj kuchyňská deska dá vyrobit v celku, či z více kusů.

Tvar a design kuchyňské desky

Dalším faktorem, který ovlivňuje cenu kuchyňské desky z mramoru, je její tvar, povrchová úprava a způsob opracování přední hrany. Čím složitější a komplikovanější je tvar a design desky, tím je dražší, protože vyžaduje více řezání, broušení, leštění a montáže. Například, deska s ostrými rohy, zakřivenými liniemi, výřezy pro dřez nebo varnou desku, nebo s ozdobnými okraji bude mít vyšší cenu než deska s jednoduchým obdélníkovým tvarem, která bude použita jako barový pult.

Lesklá nebo matná mramorová kuchyňská deska - cena

Cena pracovní desky z mramoru se také může lišit podle její povrchové úpravy. Právě na povrchové úpravě přitom u mramoru podstatně záleží. Mramor je defacto usazenina, která velmi ochotně reaguje v kuchyni se vším kyselým. Citrón, rozlité víno, agresivní čistící prostředky, to vše může snadno zanechat skvrny. Proto se povrchová úprava mramorové kuchyňské desky nesmí nikdy podcenit. Nejčastěji se používá lesk, mat, případně další formy (záleží na výrobci), jako například „antic castel“ – tedy zdrsněný povrch, který se následně lakuje ochrannou vrstvou.

Doprava a montáž kuchyňské desky

Cena pracovní desky z mramoru se také zvyšuje podle toho, jak je deska dopravována a montována. Mramor je těžký a křehký materiál, který vyžaduje speciální manipulaci a péči při přepravě a instalaci. U větších desek bude zapotřebí zajistit k přepravě více osob. Není přitom neobvyklé při zaměření zjistit, že se kameník s deskou nevytočí na schodech a mramorovou kuchyňskou desku bude potřeba „dopravit“ oknem. Cena dopravy a montáže se tedy liší nejen podle vzdálenosti, ale i obtížnosti a času, který je potřebný pro instalaci desky.

Zeptejte se kameníka

Z těchto faktorů vyplývá, že cena kuchyňské desky z mramoru se může velmi lišit podle individuálních požadavků a preferencí zákazníka. Zatímco cena běžně dostupného mramoru s instalací nedaleko od dílny kameníka se může pohybovat kolem 5000 Kč za 1 bm (běžný metr = šířka desky 100 cm, hloubka desky 60 cm), u dražších a vzácnějších materiálů s komplikovanými výřezy a dopravou se můžeme pohybovat i u cen kolem 35000 Kč za 1 bm. Proto je vždy potřeba k získání přesné ceny kontaktovat dodavatele mramoru a nechat si zpracovat nabídku přímo na míru.
NAVŠTIVTE TAKÉ
StejkyBejky.cz