Dřevěná kuchyňská deska

Dřevěná kuchyňská deska

Pokud něco dokáže zateplit a zútulnit vaši kuchyni, tak je to určitě dřevěná kuchyňská deska. Dřevo je přírodní materiál a na kuchyňské lince působí velmi přirozeně. Designéři jej rádi využívají v kombinaci se sklem, nicméně skvěle ladí i s dalšími materiály.

Mezi lidmi často panují obavy ze složité údržby, kterou

dřevěná kuchyňská deska

vyžaduje, nicméně opak je pravdou. Údržba je velmi jednoduchá, neměla by se ale zanedbávat.

Dub, buk nebo bříza

Dřevěná kuchyňská deska se nejčastěji vyrábí z pevného a houževnatého dubu, případně buku, výjimkou nejsou ale ani pracovní desky ze světlé břízy. Dřevo je přírodní materiál a s přibývajícími lety by mohlo začít pracovat. Aby se nám plocha nezkroutila či jinak nedeformovala, používají se pro výrobu pracovních desek většinou tzv. spárovky. Ta se skládá z hranolů masivního dřeva, které jsou pootočeny letokruhy tak, aby k deformacím nedocházelo. Vše je pak pevně slepeno a napuštěno speciálním olejem. Tím je

dřevěná kuchyňská deska perfektně chráněna

proti vniknutí vody a připravena sloužit v náročném kuchyňském provozu po dlouhá léta.

Údržba dřevěné kuchyňské desky

O dřevěnou pracovní desku do kuchyně je třeba pravidelně pečovat. Není to však ani zdaleka tak náročné, jak se lidé domnívají. Dřevo může časem tu a tam jevit známky opotřebení. Drobný vryp od nože, kolečko od sklenky s červeným vínem, či spálené místo po odložené pánvi, to vše se dá velmi jednoduše přebrousit jemným smirkovým papírem a deska bude zase jako nová. Po zbroušení je ideální setřít plochu mokrým hadříkem a nechat řádně oschnout. Následně na dřevo nanesete štětcem olej, který vám k desce dodal výrobce, případně můžete použít běžně dostupné oleje, které se pro tyto účely prodávají (například od firmy Woca apod.). Olej necháte klidně několik hodin působit, aby se řádně vsákl a když si jej dřevená kuchyňská deska natáhne, setřete ji třeba papírovým ubrouskem.

Dřevěná kuchyňská deska získává časem patinu

Ochrannou vrstvu z oleje byste měli aplikovat na desku pravidelně, ideálně jednou za 4 - 5 měsíců, je-li to ale potřeba, můžete i častěji. Nezabere vám to více než 5 minut a plocha tím získá důležitý ochranný prvek. Nebude se vám pak stávat, že například po kapkách vody zůstanou na desce nepěkné světlé stopy. Používáním a pravidelnou údržbou získá dřevěná kuchyňská deska přirozenou patinu, která rozhodně není na závadu. Naopak, je neklamným znakem, že to v kuchyni žije.

Kuchyňská deska ze dřeva nebo laminátu?

Máte-li rádi dřevěný dekor a nechcete se zabývat pravidelnou údržbou, které dřevo vyžaduje, zvažte pořízení pracovní desky z laminátu. Dnešní lamino je již tak kvalitní, že jej od pravého dřeva poznáte jen velmi obtížně. Navíc jsou lamino desky naprosto bezúdržbové, mechanicky odolnější a za zlomek ceny desek ze dřeva. Pokud však máte rádi opravdovou přírodu, neváhejte. Dřevěná kuchyňská deska vás rozhodně nezklame a stane se skutečným klenotem vaší nové kuchyně.
NAVŠTIVTE TAKÉ
StejkyBejky.cz